Hoppa till innehållet

Filmrecension

En kopia av en kopia

"Som publik måste vi hoppas att de inte dör på ­kuppen, men det är verkligen inte lätt. Speciellt inte då filmen lyckas vara fem timmar lång på bara 128 minuter"
"Som publik måste vi hoppas att de inte dör på ­kuppen, men det är verkligen inte lätt. Speciellt inte då filmen lyckas vara fem timmar lång på bara 128 minuter"

Dagens ETC

För fyra år sedan förstördes nöjesparken Jurassic World av okontrollerade dinosaurier. Sen dess har djuren kämpat för sin överlevnad i djungeln. Nu ska de räddas. Kristoffer Viita har sett nya ”Jurassic World: Fallen Kingdom” och är långt ifrån övertygad.

”Rädda våra dinos!” Står det på en skylt som flimrar förbi i ett nyhetsinslag om upprörda demonstranter.

Dinosaurierna gjorde kaos med en hel ö och käkade upp en massa människor i den förra ”Jurassic World” (2015), men nu försvaras de av puckade aktivister. De kvarlevande dinosarna hotas nämligen av en vulkan som riskerar att utplåna dem alla. Eh, igen.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln