Hoppa till innehållet

ETC Göteborg

Dukat för fest på Ullevi

Det är dags för ny fotbollsfest mellan Örgryte och Gais. Bilden är från mötet våren 2009 då Gais vann med 5–1.
Det är dags för ny fotbollsfest mellan Örgryte och Gais. Bilden är från mötet våren 2009 då Gais vann med 5–1. Bild: Bild: Björn Larsson Rosvall/TT

ETC Göteborg

Den 8 juni 1897 vann Öis över Gais med 2–0 idet allra första derbyt. 120 år senare tar man fasta på den traditionella rivaliteten för att blåsa liv i årets första lokala möte i Superettan. I dag är det dags för originalderby.

Öis och Gais tycks följa varandra hack i häl just nu. Efter en hyfsad inledning av Superettan har bägge lagen åtta inspelade poäng med två vunna, två oavgjorda och två förlorade matcher vardera. Förra året slutade de också på precis samma poäng, men Gais hamnade en placering över och slutade som åtta på fler gjorda mål.

Förutom att det är derbyjubileum så finns det i år gott om lokala förankringar i bägge lagens trupper. I Örgryte spelar hemvändande Johan Elmander, Fredrik Björk, Danny Ervik och Hannes Sahlin. I Gais återfinns Malkolm Moenza, Damir Mehic och Erik Westermark i laguppställningen. ETC Göteborg har kollat av läget med tränarna Marcus Lantz, Öis, och Benjamin Westman, Gais, inför prestigemötet.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC Göteborg!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln