Hoppa till innehållet

Kultur & Nöje

Alice vänder allt uppochner

Dagens ETC

Alice i Underlandet är pop­ulär i vår och spelas på tre svenska scener. Regissören Anna Pettersson gör Alice till är en rebell på Göteborgs stadsteater. – Hon går emot maktstrukturer, auktoriteter, systemet, säger hon.

En ung kvinna hoppar ner i ett hål och hamnar i en märkvärdig ”undervärld” där allt tycks vara upp och ner. En värld som har sin alldeles egna logik, och som samtidigt speglar vår.

Anna Pettersson vill ta vara på fiktionen och fantasterierna i Lewis Carrolls saga – scenen kommer fyllas av flamingos, cancankjolar, hattar, bildprojektioner, musik – och samtidigt vill hon förankra uppsättningen stadigt i vår nutid.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser