Hoppa till innehållet

Krönika

Andres Lokko: Det här är popmusikens innersta vänsterväsen

Andres Lokko

ETC nyhetsmagasin

När artister – och i synnerhet band – hävdar att de inte vill ta politisk ställning så är det, så gott som undantagslöst, eftersom deras politiska åsikter är fel.
Det här är en krönika.
Det är skribenten och inte ETC nyhetsmagasin som står för åsikten.

Det omåttligt populära engelska popbandet Mumford & Sons, kända för sin karakteristiskt smygkristna och illa klädda banjorock, bjöd för några år sedan in incel-gurun Jordan Peterson till en albuminspelning och poserade på foton med honom. Vad han faktiskt bidrog med till själva skivinspelningen har förblivit högst oklart.

Men om jag har förstått det rätt så skulle Peterson utgöra någon slags uppdatering av Maharisihi Mahesh Yogi, den indiske andliga vägledaren The Beatles anlitade som moderiktig accessoar. Utfallet var dock inte fullt lika positivt.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC nyhetsmagasin!
Om du redan är det loggar du in här .

Prova en vecka utan kostnad

Från

Lås upp alla låsta artiklar en vecka utan kostnad. Ingen bindningstid.

POPULÄRT VAL

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Läs digitalt i tre månader för bara 99 kronor. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser