Hoppa till innehållet

Krönika

Dilan Apak: Ingen under 35 borde få verka i samhället...

ETC nyhetsmagasin

Är det för att världen är full av så skeva åsikter att ingen längre kan läsa satir och trams som satir och trams, utan som ännu ett seriöst inlägg i debatten?
Det här är en krönika.
Det är skribenten och inte ETC nyhetsmagasin som står för åsikten.

Det har blivit dags för en rättelse – nej – en hjärtlig ursäkt! Min förra krönika väckte en hel del negativa reaktioner hos er läsare. I skrivande stund har den 99 kommentarer på ETC:s Facebooksida och en övervägande majoritet av dessa är fantastiskt kränkta. Det verkar som att mitt påstående att ingen född innan år 1970 förstår internet inte alls tolkades som raljerande sarkasm – utan som min verkliga och förnuftsbaserade åsikt. 

Hur blev det såhär fel? Är det för att världen är full av så skeva åsikter att ingen längre kan läsa satir och trams som satir och trams, utan som ännu ett seriöst inlägg i debatten? Eller är det för att jag har en stockholmsk dialekt? Jag märker nämligen ofta när jag talar att folk har svårt att förstå om jag är sarkastisk eftersom stockholmska är en horribel dialekt med en ofrånkomligt föraktfull ton. Kanske är det så att det smittar av sig även i mitt skriftspråk? Eller så är jag inte så rolig som jag (och Annika!! Du vet vem du är, en hjälte, tack för ditt mail!!!) tror? Men en sak ska ni ha otroligt klart för er, mina kära ETC-läsare där alla använde internet innan lilla-gumman-jag ens var påtänkt: jag hatar ungdomen. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC nyhetsmagasin!
Om du redan är det loggar du in här .

Prova en vecka utan kostnad

Från

Lås upp alla låsta artiklar från ETC Nyhetsmagasin en vecka utan kostnad. Ingen bindningstid.

3 mån för bara 29 kr

Från
29 kr för 3 mån
Beställ här

Starta året med ETC nyhetsmagasin - läs i hela tre månader för bara 29 kr. Ingen bindningstid.

Tidningen i brevlådan varje fredag

Från
295 kr för tre mån
Beställ här

Vill du ha papperstidningen i brevlådan? Nu får du tre månader för bara 295 kronor - därefter ordinarie pris. Ingen bidningstid.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser