Hoppa till innehållet

Krönika

America Vera-Zavala: Män som talar om hur många barn vi kan bära

America Vera-Zavala
Det är något speciellt med att se två framgångsrika män tala om för mig hur många barn de tror att jag skulle ”klara av” att ta hand om, skriver America Vera-Zavala.

Det är något speciellt med att se två framgångsrika män tala om för mig hur många barn de tror att jag skulle ”klara av” att ta hand om, skriver America Vera-Zavala.

Bild: Anders Wiklund/Duygu Getiren/Johan Nilsson/TT Montage: Nyhetsmagasinet ETC

ETC nyhetsmagasin

De har inte tagits ifrån sin livmoder men det är som att någon skurit av dem stämbanden, skriver America Vera-Zavala.

Det här är en krönika.
Det är skribenten och inte ETC nyhetsmagasin som står för åsikten.

Bilden av en klänning som Lady Gaga en gång bar, designad av den peruanska konstnären Lucia Cuba, flimrar förbi i mitt inre när jag sitter i den fullsatta salen på Folkets Hus i Umeå. Det är Littfest och jag lyssnar till författaren Jens Lapidus ”Snabba Cash” och journalisten Diamant Salihu ”Tills alla dör”.

I de sista minuterna av ett tidstypiskt samtal om gängkriminalitet delar de med sig av sina tankar om lösningar.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC nyhetsmagasin!
Om du redan är det loggar du in här .

Prova en vecka utan kostnad

Från

Lås upp alla låsta artiklar en vecka utan kostnad. Ingen bindningstid.

POPULÄRT VAL

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Läs digitalt i tre månader för bara 99 kronor. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser