Hoppa till innehållet

Krönika

Aleksa Lundberg: Att nazisterna delade ut sin propaganda räckte för att sätta skräck i folk

Aleksa Lundberg
Bild: Henrik Montgomery/TT

Dagens ETC

Om det visar sig att mordet har med mannens NMR-engagemang att göra så har nazisternas hotfulla närvaro i Almedalen, och på andra platser där demokratin öppet verkar, tagit nästa steg i våldsupptrappningen.

Det här är en krönika.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.

Ing-Marie Wieselgren blev 64 år. Hon knivhöggs till döds på Donners plats i Almedalen när hon var på väg från ett panelsamtal till ett annat.

Det har rapporterats flitigt i medier att den misstänkte gärningsmannen lider av psykisk ohälsa, att han har ett förflutet i SD och NMR och att Ing-Marie Wieselgren, som psykiatrisamordnare för SKR och viktig röst för unga med psykisk ohälsa, var målet för attacken. Ur detta blossade en debatt på sociala medier snabbt upp om huruvida brottet ska ses som ett vansinnesdåd, nazistattack eller som mäns våld mot kvinnor.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser