Hoppa till innehållet

Kommentar

Max V Karlsson: När plikten kallar – genom spelet

Bild: Activision

Dagens ETC

”Call of duty: Modern Warfare II” är tekniskt imponerande. Det är varierat, snyggt, kul, utmanande. Det är också suveränt effektiv krigspropaganda. Max V Karlsson har testat nya storspelet.

Det här är en kommentar.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.

Inloggad och redo. Det är dags att spela ”Call of duty: Modern warfare II”. Det är en remake av spelet med ­samma namn som släpptes år 2009. Nu är allt anpassat för den senaste generationen hårdvara, för krävande speldatorer och spelkonsoler som Playstation 5.

Startmenyn rör sig. Lampor blinkar och text flyger över skärmen. Ur en sprakande ­walkie-talkie hörs manliga röster. Musiken är som i en action­film från 90-talet med en svävande kör, försiktiga stråkar och en pulserande elgitarr som stark kontrast. Jag spelar med hörlurar och då finns det ett särskilt ljudalternativ som ska boosta basen, de lägsta frekvenserna. Check. Jag tänker att det kommer att låta bra när man skjuter och bombar och har sig.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser