Hoppa till innehållet

Klimat & Miljö

S vill göra det enklare att resa med tåg

Bild: Bild: David Azia/ AP Photo

Dagens ETC

Gör det lika enkelt att boka tågresor som att boka flyg. På en presskonferens under måndagen meddelade Socialdemokraterna att det är en av frågorna som partiet kommer att driva inför EU-valet i maj.

I praktiken handlar det om att S vill att EU-kommissionen utreder hur europeiska tågföretag och operatörer kan samordna sig så att människor via plattformar och sökmotorer enkelt kan boka tågresor inom Europa.

– Det är politikens uppgift är att staka ut en hållbar riktning för framtidens resande. Ansvaret för klimatomställningen ska inte vältras över på enskilda. Istället krävs gemensamma lösningar på EU-nivå, säger Heléne Fritzon, Socialdemokraternas förstanamn i valet till Europaparlamentet.
 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser