Hoppa till innehållet

Klimat & Miljö

Prisar insatser för miljön – exporterar förbjudna medel

Bild: Arnd Wiegmann/TT

Dagens ETC

Tävlingen ”Böndernas blomstrande idéer” ska uppmärksamma initiativ för att gynna biologisk mångfald. Samtidigt tjänar med­arrangören Syngenta ­miljontals kronor på försäljning av bekämpningsmedel som utarmar miljön.

– Det är svårt att tolka tävlingen som något annat än ett försök att gröntvätta varumärket, säger miljögiftsexperten Kristina Volkova Hellström.

I tävlingen ”Böndernas blomstrande idéer”, som arrangeras av Jordbruksaktuellt och Syngenta, kan lantbrukare som ­tagit initiativ för att ­främja djur- och växtlivet delta. Vinnaren får låna en insektssensor under ett år för att, som bolaget uttrycker det, ”förkovra sig i den biologiska mångfalden på gården”.

Det hela kan tyckas lovvärt, särskilt mot bakgrund av att vi befinner oss i ett sjätte massutdöende och att alla initiativ som görs för att stoppa artutrotningen anses välkomna. Problemet, som kritiker pekar på, är att medarrangören Syngenta hör till världens största producenter av naturfrämmande kemiska bekämpningsmedel – en av de främsta orsakerna bakom försämrad biologisk mångfald. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Relaterade artiklar