Hoppa till innehållet

Inrikes

De gjorde uppror – och är lönevinnare i statistiken

Bild: Bild: Tomas Oneborg/SvD/TT

Dagens ETC

De har gjort uppror för höjda löner. Nu ser lärare och sjuksköterskor ut att vara vinnare. Enligt statistiken ligger de i toppen när det gäller löneökningar.Har kampen alltså lönat sig? Nja, säger de det handlar om. ”Det är inte alla som har fått upp sina löner”, säger Christine Hellsten Kerslow, ­inititavtagare till Lärar­upproret.

Hela lönerörelsen sattes på paus i våras. Arbetsgivarna har gått ut med att det bara kan bli små eller inga löneökningar på grund av krisen, samtidigt som flera fackförbund som organiserar de som arbetar i välfärden har krävt att deras insatser under corona­pandemin måste resultera i  höjda löner och bättre villkor.

Dagens ETC har gått igenom löneutvecklingen för de 30 vanligaste yrkena i Sverige de fem senaste åren. Genomgången visar att lärare och sjuk­sköterskor är de som har ökat sina löner mest. Båda är yrken där personalen de senaste åren gjort uppror och krävt bättre löner och villkor. Och sjuksköterskornas löner har enligt statistiken dragit iväg med drygt 16 procent och förra året låg genomsnittslönen på 38 200 kronor. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser