Hoppa till innehållet

Inrikes

RFSL: Samhället sviker hbtq-barn

En av fem hbtq-personer har utsatts för omvändelseförsök.

En av fem hbtq-personer har utsatts för omvändelseförsök.

Bild: Shutterstock

Dagens ETC

En av fem unga hbtq-personer har utsatts för omvändelseförsök. Ändå föreslår en färsk utredning att fenomenet inte ska förbjudas. Nu rasar RFSL mot vad de ser som ett svek mot de drabbade.

– Så länge det här får fortsätta så begås det övergrepp på de här barnen, säger Vera-Linn Lanängen på hbtqi-förbundets Stockholmssektion.

– Det skulle vara det bästa året i mitt liv, men jag minns hur jag bara låg och skakade. Jag tror inte ens jag vågade tänka tanken fullt ut – att jag var gay – men en sak var jättetydlig för mig, och det var att jag skulle komma till helvetet.

Orden är artisten och modellen Andreas Wijks, och kommer från en intervju i Dagens Nyheter, där han berättar om hur han blev utsatt för omvändelseförsök i Pingstkyrkan.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser