Hoppa till innehållet

Miljöpartiet

Per Bolund avgår som språkrör för MP

Miljöpartiets språkrör Per Bolund (MP) avgår.

Miljöpartiets språkrör Per Bolund (MP) avgår.

Bild: Caisa Rasmussen / TT

Dagens ETC

Miljöpartiets manliga språkrör, Per Bolund, kommer inte att ställa upp för omval. Det meddelar han i en intervju i DN. Nytt språkrör ska väljas på höstens kongress.

Per Bolund tog över som språkrör 2019 och efterträdde då Gustav Fridolin. På kongressen som valde honom utmanades han och valberedningen av Magnus Wåhlin, präst från Växjö och ordförande i MP Kronoberg, som fick nästan en tredjedel av rösterna. Den fraktion som Magnus Wåhlin företrädde krävde större fokus på ekonomisk och social hållbarhet. 

Det har varit en skumpig väg för Miljöpartiet under Per Bolunds tid. 2021 lämnade Miljöpartiet regeringen efter att oppositionens budget klubbats igenom i riksdagen. Länge såg det ut som att Miljöpartiet skulle åka ur riksdagen i hösten val, men klarade sig till sist kvar med fem procent av rösterna. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln