Hoppa till innehållet

Inrikes

Nyfött barn dog efter vårdmiss

Sommaren har varit värre än vanligt på landets BB och förlossningar. På Danderyds sjukhus avled ett nyfött barn efter att en planerad igångsättning skjutits upp. 
Sommaren har varit värre än vanligt på landets BB och förlossningar. På Danderyds sjukhus avled ett nyfött barn efter att en planerad igångsättning skjutits upp.  Bild: Bild: TT

Dagens ETC

Ett nyfött barn dog. Det sedan en igångsättning av en förlossning blivit framflyttad på grund av platsbrist. Det är ett av fallen som Dagens ETC hittar vid en genomgång av sommarens händelser på några av de stora sjukhusen.

Sommaren är alltid en tuff period för BB och förlossningen – men i år har det varit betydligt värre än vanligt. Det säger Åsa Mörner, barnmorska och ledamot i Vårdförbundets förbundsstyrelse.

Hon säger att det handlar om flera aspekter.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

Gör som över 30 000 andra: Läs Sveriges snabbast växande dagstidning

Från
0 kr för en månad
Beställ här

✔️Full tillgång till allt på etc.se. ✔️Ingen bindningstid. ✔️ Digital tidning varje dag

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser