Hoppa till innehållet

Inrikes

Nazister angrep journalister - polisen tittade på: ”Svensk pressfrihet mår inte bra”

Bild: Claudio Bresciani / TT

Dagens ETC

När aktivister från nazistiska NMR hotade journalister stod polisen bara bredvid och tittade på. Det skedde under hyllningsmanifestationen till Karl XII:s minne i Stockholm på onsdagskvällen, enligt Expo.

– Det är jätteallvarligt, det är ju hot mot journalister, säger Erik Halkjaer, ordförande för Reportrar utan gränser.

Sedan flera decennier tillbaka är Karl XII:s dödsdag den 30 november en dag för manifestationer för den svenska extremhögern. Så även i år, då ett 70-tal personer med koppling till bland annat Alternativ för Sverige och nazistiska NMR samlades vid Karl XII-statyn i Kungsträdgården i Stockholm på onsdagskvällen. 

NMR klassas av Säpo som en organisation med stor våldskapacitet som har förmågan att begå handlingar som skulle kunna klassas som terrorbrott. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser