Hoppa till innehållet

Inrikes

Kritiken mot budgeten: för mycket till vägarna

Totalt handlar det om tolv miljarder kronor mer som regeringen satsar på nya investeringar gällande vägar och järnvägar jämfört med 2016. 
Totalt handlar det om tolv miljarder kronor mer som regeringen satsar på nya investeringar gällande vägar och järnvägar jämfört med 2016.  Bild: Bild: TT

Dagens ETC

Regeringen lägger 76 miljarder på vägar och järnvägar. Det berättade Dagens ETC igår. Men satsningen kritiseras för att inte vara tillräckligt klimatvänlig. Det mesta går till vägar. ”Om vi ska nå klimatmålen måste det till en struktur­omvandling. Det krävs mycket större drag”, säger Gunnar Lind på Greenpeace.

Totalt handlar det om tolv miljarder kronor mer som regeringen satsar på nya investeringar gällande vägar och järnvägar jämfört med 2016. Summan höjs från 17 miljarder år 2016 till 29 miljarder år 2020, som Dagens ETC skrev i går.

Gunnar Lind, projektledare på Greenpeace, menar att många av satsningarna som görs på infrastrukturområdet är bra. Som stödet till elbilar, elbussar och cyklar.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

Gör som över 30 000 andra: Läs Sveriges snabbast växande dagstidning

Från
0 kr för en månad
Beställ här

✔️Full tillgång till allt på etc.se. ✔️Ingen bindningstid. ✔️ Digital tidning varje dag

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser