Hoppa till innehållet

Politik

Teodorescu Måwe om storbråket i Eurovision: ”Det är inte vackert”

Bild: AP/TT (montage)

Dagens ETC

Under de senaste tre åren har den svenska juryn gett noll poäng till Israel i Eurovision. Samtidigt har den svenska publiken haft Israel som favorit i telefonröstningen. På X antyder Alice Teodorescu Måwe (KD) att orsaken är antisemitism.

SVT:s Eurovisionchef Anders Wistbacka slår tillbaka mot påståendet.

– Det är många av våra jurymedlemmar som har tyckt att Israels låt var jättebra, men inte tillräckligt många, säger han.

Kommentera

I helgens Eurovision gav den svenska juryn noll poäng till Israel — precis som 2024 och 2025. Samtidigt fick Israel den svenska tolvan i telefonröstningen från tv-publiken både 2024 och 2025.

Enligt Alice Teodorescu Måwe (KD) beror skillnaden på att juryn är politiserad.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela våren

Från

Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.

Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Relaterade artiklar

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.