Hoppa till innehållet

Inrikes

Konsumentverket säger nix

Säljbranschen har genom Nix – en ideell förening styrd av tio branschorganisationer – själva tagit ansvar för att du som konsument ska kunna undvika säljsamtal. Varför? Ett skäl har varit att slippa hårdare svenska lagar.
Säljbranschen har genom Nix – en ideell förening styrd av tio branschorganisationer – själva tagit ansvar för att du som konsument ska kunna undvika säljsamtal. Varför? Ett skäl har varit att slippa hårdare svenska lagar. Bild: Bild: Per Larsson/TT

Dagens ETC

Efter ett års förhandlingar ger Konsumentverket upp samarbetet med Nix-registret, som enligt myndigheten inte längre ger ett tillräckligt skydd mot säljsamtal. Konsumentverket sätter nu istället sitt hopp till regeringen.

Tänk att det bara är att ringa ett nummer och trycka "1" och vips så ringer inga telefonförsäljare! Sådan lättnad har hundratusentals svenskar känt sedan 1999 när Nix-registret sjösattes.

BRA JOURNALISTIK ÄR INTE GRATIS

Handel med uppgifter

Regeringens ansvar

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser