Almedalen
Villaägare ska kunna stoppa nybyggda hyresrätter – SD vill införa ett ”medborgarveto”
Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson (SD) håller pressträff under Almedalsveckan.
Bild: Jessica Gow/TTDagens ETC
Det ska räcka att en fjärdedel av villaägarna i ett område säger nej för att bygget av nya hyresrätter ska kunna stoppas. SD vill införa ett ”medborgarveto”.
– Man har valt att bosätta sig i en villa för att man vill bo i det här trygga området, säger Mikael Eskilandersson (SD), bostadspolitisk talesperson, till Dagens ETC.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.