Hoppa till innehållet

Inrikes

Färre kvinnor skadas allvarligt vid förlossning

Var 20:e förstföderska drabbas av allvarlig bristning när hon föder barn.
Var 20:e förstföderska drabbas av allvarlig bristning när hon föder barn.

Dagens ETC

En av tjugo kvinnor får en allvarlig bristning när hon föder sitt första barn. Det visar färsk statistik från Socialstyrelsen. Samtidigt visar ännu opublicerade siffror att fler drabbade kvinnor är nöjda med vården ett år efter förlossningen.

Fortfarande drabbas var tjugonde förstföderska av en allvarlig bristning vid förlossningen. Skador som är smärtsamma för många och gör det svårt att bajsa och hålla tätt för urin.

Enligt statistiken planas nu siffrorna över sfinkterruprurer, bristningar som omfattar ändtarmsmuskeln, ut efter att ha minskat under några år. Men Eva Uustal, överläkare på kvinnokliniken i Östergötland och expert på förlossningsskador, är inte orolig över statistiken. Hon säger att de flesta spricker när de föder barn och att en bristning i sig inte är det värsta.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

Gör som över 30 000 andra: Läs Sveriges snabbast växande dagstidning

Från
0 kr för en månad
Beställ här

✔️Full tillgång till allt på etc.se. ✔️Ingen bindningstid. ✔️ Digital tidning varje dag

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser