Hoppa till innehållet

Inrikes

Färre hjärtinfarkter under coronakrisen

Organisationen Swedeheart har undersökt antalet hjärtinfarkter under en femårsperiod.
Organisationen Swedeheart har undersökt antalet hjärtinfarkter under en femårsperiod. Bild: Bild: Shutterstock

Dagens ETC

Under coronapandemin har hjärtinfarkterna tydligt sjunkit i antal. Att fler äldre har dött i covid-19 i och ett mindre stressigt karantänliv kan vara orsakerna.

Hjärt-kärlsjukdom är den vanligaste dödsorsaken i Sverige. Men utvecklingen går åt rätt håll, särskilt markant har den varit under coronapandemin. Antalet hjärtinfarkter har varit betydligt färre i år jämfört med tidigare år, enligt en studie från Swedeheart, det nationella kvalitetsregistret för hjärtsjukvård.

– Sedan början av juni i år fortsätter det inrapporterade insjuknandet i hjärtinfarkt att vara lägre än vad som observerats för samma period under de fem tidigare åren. Det handlar om cirka 8 procent färre hjärtinfarkter och skillnaden är tydligast för stora och mer allvarliga infarkter, säger David Erlinge, professor vid Skånes universitetssjukhus i Lund, i ett pressmeddelande.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser