Hoppa till innehållet

Inrikes

Facket pustar ut efter momsbeskedet: "Skönt"

Bild: HRF, Janerik Henriksson/TT

Dagens ETC

Socialdemokraterna kovände om den sänkta restaurangmomsen. Det blir ingen höjning. Beskedet välkomnas av facket. ”Våra medlemmar har varit utsatt för hård press", säger Ella Nia på HRF.

Socialdemokraterna kovände om den sänkta restaurangmomsen. Det blir ingen höjning. Beskedet välkomnas av facket.
   – Våra medlemmar har varit utsatt för hård press från arbetsgivarna, säger Ella Nia, ordförande i Hotell- och restaurangfacket.

Under hela valrörelsen lovade Socialdemokraterna att slopa den sänkta restaurangmomsen. I dag kom beskedet om att paritet kovänt i budgetförhandlingarna med Miljöpartiet, som varit positiva till sänkningen. Ella Nia, förbundsordförande i Hotell- och restaurangfacket, är nöjd med att regeringen låter bli momsen.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser