Hoppa till innehållet

Inrikes

Allt fler är långtidsarbetslösa

Bild: TT/Johan Nilsson

Dagens ETC

Arbetslösheten är tillbaka på samma nivåer som innan pandemin. Men samtidigt ökar andelen långtidsarbetslösa i 215 av landets 290 kommuner. Bland de värst drabbade är Åsele, Ekerö och Kumla.

Arbetsförmedlingen meddelade under förra veckan att siffrorna för arbetslöshet är på samma nivåer som innan pandemin. I november i år låg siffran på 7,2 procent och enligt prognosen kommer den att fortsätta sjunka fram tills 2023. Men detsamma gäller inte för långtidsarbetslösheten. Där har det istället skett stora ökningar jämfört med före pandemin.

Tidningen Arbetet har granskat siffror från Arbetsförmedlingen som visar att långtids­arbetslösheten har ökat i 215 av Sveriges 290 kommuner jämfört med oktober 2019. Arbetet har tittat på antalet arbetslösa som är inskrivna hos Arbetsförmedlingen och hur många av dem som varit det i över ett år, och därmed klassas som långtids­arbetslösa.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser