Hoppa till innehållet

Ekonomi

Ny studie: Större mångfald leder till ökat välstånd

Ökad mångfald bidrar till ekonomisk tillväxt visar en ny brittisk studie.
Ökad mångfald bidrar till ekonomisk tillväxt visar en ny brittisk studie. Bild: Bild: Shutterstock

Dagens ETC

Större ekonomisk tillväxt, bättre löneutveckling och ökade boendepriser. Städer med många utlandsfödda utvecklas bättre än städer med liten mångfald. Det visar en ny brittisk studie.

Precis som i Sverige diskuteras invandring ofta som en ekonomiskt belastning i Storbritannien. Men nu har den antirasistiska välgörenhetsorganisationen Hope not hate publicerat en studie som snarare visar på motsatsen – det finns en tydlig koppling mellan ökad mångfald och ekonomisk tillväxt.

Rapportförfattarna har undersökt hur faktorer som arbetslöshet, BNP och bostads­priser har utvecklats i 285 mindre städer och områden under åren 2011 till 2019. Städerna har sedan kategoriserats efter hur stor del av befolkningen som är utlandsfödda, andel med utlandsfödda föräldrar, och hur befolkningssammansättningen förändrats över tid.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser