”Gör det något om jag spelar klart?” frågar president Trump drunknade migranter i seriestrippen av Michael de Adder som blev viral under helgen. Mediebolaget Brunswick News Inc (BNI) som äger flera tidningar avbryter nu allt samarbete med den berömde serietecknaren som varit knuten till koncernen i 17 år.
– Jag måste erkänna att det gör ganska ont, skriver Michael de Adder på Twitter och fortsätter:
– Jag har älskat att teckna för min hemprovins. Jag är en stolt New Brunswickbo, men jag överlever.
Massiv kritik
Kritiken mot mediebolaget är massiv. Kanadensiska Serietecknarförbundets ordförande Wes Tyrell konstaterar att BNI ägs av koncernen J.D. Irving, Limited som har affärsintressen i flera branscher i USA, bland annat transport och skogsbruk.
– Irvings har betydande affärsintressen i USA, men varför skulle de bry sig om serietecknare som eventuellt skulle kunna förolämpa presidenten? säger Wes Tyrell i ett uttalande och svarar sedan själv på frågan:
– Handel har varit en fråga sedan Trump blev president och den handeln påverkar Irvings direkt, för att inte tala om en rad andra frågor. Och presidenten själv är oberäknelig och straffar dem som han tycker verkar gå emot honom.
Michael de Adder har producerat cirka tio seriestrippar i veckan för olika publikationer och har uppskattningsvis cirka en miljon läsare i Kanada. Han påpekar att han kommer klara sig trots det avbrutna samarbetet med Brunswick News.
– Jag är inte ett offer, jag har precis gjort klart en bok som kommer ut i september och jag frilansar fortfarande för en del fantastiska tidningar. Detta är en motgång, inte en dödsstöt, skriver Michael de Adder på twitter.
Bolaget nekar
Brunswick News förnekar att de brutit kontraktet med serietecknaren på grund av Trump-bilden. I ett officiellt uttalande hävdar koncernen att de länge planerat att byta ut Michael de Adder mot en annan tecknare.
– Det är helt felaktigt att påstå att Brunswick News Inc har brutit frilanskontraktet med serietecknaren Michael de Adder på grund av en bild föreställande Trump som nu cirkulerar på sociala medier. Detta är ett falskt och slarvigt narrativ som uppstått i sociala medier. Faktum är att Michael de Adder aldrig ens erbjöd BNI bilden, skriver mediebolaget i ett uttalande.