Hoppa till innehållet

Vad händer...

Nytt bränsle i Cypernkonflikten

Grekcypriotiska kvinnor protesterar mot öppnandet av Varosha. Många grekcyprioter fruktar att internflyktingarna på ön adrig kommer kunna återvända till sina hem som förlorades 1974.
Grekcypriotiska kvinnor protesterar mot öppnandet av Varosha. Många grekcyprioter fruktar att internflyktingarna på ön adrig kommer kunna återvända till sina hem som förlorades 1974. Bild: Foto: Petros Karadjias AP/TT

ETC nyhetsmagasin

Den halvt bortglömda Cypernkonflikten har fått nytt bränsle kastat på sig under de senaste månaderna, som ett led i Turkiets växande konflikt med både Nicosia och Aten. Just efter att Erdogan slutat borra efter olja i de andra ländernas vatten, öppnar han nu upp en känslig grekcypriotisk spökstad för turism.
Joakim Medin

Text och bild

Sedan snart fem decennier tillbaka är Cypern en delad ö. Den södra delen är medlem i EU och kontrolleras av en internationellt erkänd grekcypriotisk regering med säte i huvudstaden Nicosia. Medan norra Cypern styrs av en turkcypriotisk regering – åtminstone formellt. Där har Turkiet också väldigt mycket att säga till om.

Så här har situationen sett ut sedan Turkiet invaderade Cypern 1974 och inledde en ockupation. Turkiet har fortfarande kvar militära styrkor och är det enda landet som erkänner norra Cypern som en separat, turkcypriotisk republik.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC nyhetsmagasin!
Om du redan är det loggar du in här .

Prova en vecka utan kostnad

Från

Lås upp alla låsta artiklar en vecka utan kostnad. Ingen bindningstid.

POPULÄRT VAL

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Läs digitalt i tre månader för bara 99 kronor. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser
Joakim Medin

Text och bild

Ämnen i artikeln