Hoppa till innehållet

ETC på plats

Kriget som bekostas av de multinationella gruvbolagen

Uppskattningsvis dog mellan fem och åtta miljoner människor i Kongo mellan 1998 och 2006.
Uppskattningsvis dog mellan fem och åtta miljoner människor i Kongo mellan 1998 och 2006. Bild: Bild: Joseph Kay/AP/TT

Dagens ETC

Oron sprider sig i demokratiska republiken Kongo. Riskerna att inte bara ett nytt inbördeskrig utan flera uppstår är uppenbara. Anledningen är att den korrupta presidenten Joseph Kabila vägrar avgå – trots att hans mandat gick ut i slutet på 2016.

Kongo är det land som hårdast drabbats av krig och förtryck i hela världen. Efter Första och Andra Världskriget är krigen i landet de dödligaste konflikterna som världen upplevt sedan 1900-talets början. Uppskattningsvis dog mellan fem och åtta miljoner människor i Kongo mellan 1998 och 2006.

I östra Kongo, i provinsen Kivu som gränsar till Rwanda, Uganda och Burundi, är situationen ytterst allvarlig. En rad miliser och folkgrupper, vissa med stöd från de omkringliggande länderna är redo att bekämpa varandra.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln