Dagens ETC
I somras protesterade högerextrema studenter mot en av mina föreläsningar. Deras retorik förde tankarna till några av 1900-talets mörkaste ögonblick – och sammanfaller i chockerande hög grad med utbredda uppfattningar i Israel.
Det skriver Omer Bartov som är före detta IDF-soldat och historiker specialiserad på nazisternas folkmord. Nu berättar han om sitt besök till Israel, landet där han själv är född. Det han mötte skakade honom i grunden.
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.