Varje dag patrullerar FN:s fredsbevarande styrkor längs den blå linjen mellan Libanon och Israel.
Bild: UnifilDagens ETC
Sedan i början av juni har intensiteten i striderna mellan Hizbollah och Israel ökat. FN:s fredsbevarande styrkor i Libanon Unifil ser med stor oro på utvecklingen.
– Situationen är mycket spänd, men vi tror inte att en bredare konflikt är oundviklig, säger Kandice Ardiel, talesperson för Unifil i Libanon.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Konsttjuven: ”De riktiga tjuvarna går alltid fria”
Ben and Jerrys melonglass för Palestina stoppades – nu ska Ben sälja den ändå
Svenska fredspristagaren om Trumps kärnvapentester: ”Otroligt dumt”
USA:s dödliga attacker mot ”drogbåtar” brott mot internationell rätt
Trump: USA ska genomföra kärnvapentester