Hoppa till innehållet

Utrikes

Greenpeace förlorar mot norska staten

Bild: Scanpix/TT OBS: Arkivbild

Dagens ETC

Greenpeace och norska Natur og Ungdom förlorade målet mot norska staten om oljeutvinning i Barents hav. Organisationerna försökte stoppa utbyggnaden av ett enormt oljefält. Men Oslo tingsrätt dömer nu till norska statens fördel.

Ingrid Skjoldvär från Natur og Ungdom, Norges största ungdomsmiljöorganisation, säger till Dagens ETC att hon är besviken, men att domen samtidigt var väntad.

–Vi har alltså drivit en process mot den översta makten och i Norge är miljöorganisationer vana vid att ta smällar. Men självklart är vi besvikna. Domen visar att man inte förstår klimatproblemets natur, miljöproblemen håller sig inte håller sig inom landsgränser. Samtidigt är det fint att se att processen har skapat ett enormt engagemang för frågan.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser