Hoppa till innehållet

Utrikes

Financial Times: Grekland kan ställa in folkomröstning

Bild: Bild: Press

Dagens ETC

Alexis Tsipras har skickat ett brev till långivarna i vilket han till stor del accepterar deras krav, uppger affärstidningen.

Brevet ska ha gått till EU-kommisionen, Europeiska centralbanken (ECB) och Internationella valutafonden (IMF). Grekland ska i detta brev acceptera alla föreslagna momsförändringar med undantag för vissa öar. Dessutom ska Alexis Tsipras vilja införa en ny pensionsålder – 67 år – först i oktober. Han accepterar att bidrag till fattiga pensionärer fasas ut, men anger att det ska ske i ett annat tempo än vad trojkan ställt krav om.

"Den grekiska republiken är beredd att acceptera förslaget med förbehåll för följande ändringar, tillägg eller förtydliganden, som en del av det utgående programmet och ett nytt program för vilket en förfrågan skickade i dag, tisdag 30 juni”, skriver Alexis Tsipras, enligt Financial Times.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser