Hoppa till innehållet

Utrikes

Facket i strid med Elon Musk

Elon Musk.
Elon Musk. Bild: Bild: Evan Vucci/AP/TT

Dagens ETC

Lönerna är låga och säkerheten i fabrikerna brister. Det menar Tesla-anställda som vill ha in facket på arbetsplatserna. Men Elon Musk säger blankt nej till deras krav.

Amerikanska United auto workers (UAW) har råkat rejält i luven på Tesla-vd:n Elon Musk. Under flera månader har fackföreningen försökt organisera arbetare på elbiltillverkarens fabrik i Fremont i Kalifornien. Enligt UAW och rapporter från enskilda anställda finns säkerhetsbrister på fabriken. Lönerna är låga sett till bilindustrin som helhet och många jobbar allt för mycket övertid.

– De flesta av mina över 5 000 medarbetare arbetar en bra bit över 40 timmar i veckan, inklusive för mycket obligatorisk övertid. Det hårda kroppsarbetet vi utför för att göra Tesla framgångsrikt gör vi med stor risk för oss själva, skriver Jose Moran, anställd på Kalifornia-fabriken, i ett blogginlägg från februari.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser