Evin Incir (S) under en av veckans debatter i EU-parlamentet i Strasbourg om situationen i Mellanöstern och risken för eskalering.
Bild: Mathieu CugnotDagens ETC
Under veckan gick det stundvis hett till i EU-parlamentet i Strasbourg. Att EU:s politiker står långt ifrån varandra i frågan om Israel och Palestina är inte någonting nytt. Högern vill inte fördöma Israels krigföring och i veckan ströks namnet Gaza helt ur rubrikerna och ersattes med svepande beskrivningar som ”våldet i Mellanöstern”.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Nu avgörs valrysaren i Danmark
Pentagons pizzabeställningar och en klassisk gaybar: Så förutspås nästa krig
Tungt nederlag för Meloni – högerextrema regeringen försvagas
Därför pausar Trump bombhotet mot Iran
Energibossens oväntade lösning på oljekrisen