
Evin Incir (S) under en av veckans debatter i EU-parlamentet i Strasbourg om situationen i Mellanöstern och risken för eskalering.
Bild: Mathieu CugnotDagens ETC
Under veckan gick det stundvis hett till i EU-parlamentet i Strasbourg. Att EU:s politiker står långt ifrån varandra i frågan om Israel och Palestina är inte någonting nytt. Högern vill inte fördöma Israels krigföring och i veckan ströks namnet Gaza helt ur rubrikerna och ersattes med svepande beskrivningar som ”våldet i Mellanöstern”.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 28 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

EU: Dags att stoppa Israels extrema ministrar

Svenska Manel Klai är fast i norra Gaza: ”Varje timme kan bli den sista”

Domare avvisar terrormisstankar mot Luigi Mangione

Channel 4 visar upp Trumps lögner inför brittiskt statsbesök

Experten: Sverige är skyldiga att stoppa folkmord – även i Gaza
