Cypern är ett av de resmål dit ryska turister har sökt sig.
Bild: Petros Karadjias/TTDagens ETC
Medan bomberna faller över Ukraina växer antalet ryska turister i EU. Shopping, sol och lyxsemester lockar resenärerna och en del menar att turismen kan främja förståelse och dialog. Men för många är det en turism som skaver när kriget fortfarande rasar.
– Jag tror inte man ska ha höga förhoppningar på att en vecka på Ibiza får ryska influencers att återvända med prodemokratiska värderingar, säger Ludvig Broomé på Utrikespolitiska institutet.
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.