Högsta domstolen meddelade nyligen att den kommer att pröva om Texas så kallade HB2-lag är förenlig med konstitutionen. Dom väntas allra tidigast i sommar. HB2 introducerades 2013, förbjuder abort efter 20:e veckan och tvingar alla abortmottagningar att hålla sig med enklare operationsrum. Sedan dess har över hälften av Texas tidigare 41 mottagningar stängt eftersom de inte klarat ombyggnaderna ekonomiskt. En nyligen publicerad rapport visar att kvinnor nu utför illegala aborter på sig själva.
– Lagen orsakar verklig skada för kvinnor i Texas och vi har slagits mot denna drakoniska lag sedan 2013, säger Amy Hagstrom Miller till The Guardian.
Hon har grundat Whole Woman’s Health, det nätverk av abortmottagningar i Texas som överklagat HB2. De anser att lagen i praktiken inskränker rätten till fri abort som etablerades i den konstitutionellt skyddade rätten till privatliv i ett domslut från 1973.
– Jag är förhoppningsfull om att Högsta domstolen kommer att upprätthålla de rättigheter som funnits i fyra decennier och bekräfta att varje kvinna får ta sitt eget beslut om att fullfölja eller avbryta en graviditet, säger Amy Hagstrom Miller.
Största bakslaget
Skulle Högsta domstolen däremot slå fast att Texas lag är förenlig med konstitutionen kan det bli det största bakslaget någonsin för aborträtten i USA. Liknande lagar har introducerats eller är på väg att introduceras i staterna Alabama, Kansas, Louisiana, Mississippi, Oklahoma, Tennessee och Wisconsin. I alla dessa stater finns en överhängande risk för att majoriteten av abortklinikerna stängs och Högsta domstolens utslag kommer att påverka utvecklingen. Om domen går Texas väg väntas fler stater stifta lagar som begränsar tillgången till abort.
– Gör Högsta domstolen tummen upp till sådana här regleringar så kommer vi att se att andra stater följer efter, säger Denise Burke i anti-abortgruppen Americans United for Life, som stödjer Texas lagstiftning.