Hoppa till innehållet

Storbritannien

Ännu en mur byggs i Europa

Makedonska poliser vid gränsen mot Grekland.
Makedonska poliser vid gränsen mot Grekland. Bild: Bild: Boris Grdanoski/AP

Dagens ETC

Nu sätter England i samarbete med Frankrike upp en mur i Calais för att hindra flyktingar från att ta sig över den engelska kanalen. Beslutet har mötts av kritik från flera hjälporganisationer.

– Vi börjar bygga muren mycket snart. Vi har byggt stängslet, nu bygger vi muren, sa den brittiske migrationsministern Robert Goodwill inför en parlamentarisk kommitté i tisdags.

Detta innebär att det byggs ännu en mur i Europa för att stoppa flyktingar från att ta sig in i EU:s medlemsländer. Sedan tidigare har murar och staket byggts upp bland annat i Norge, Ungern och Makedonien. Ungern gick dessutom ut i slutet av augusti med att man planerar ett nytt, större, stängsel för att stoppa flyktingar som kommer till den ungerska gränsen.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln