Hoppa till innehållet

Kultur & Nöje

Spökfilm med kvinnor fick fansen att rasa

Redan efter åtta veckor hade trailern för ”Ghostbusters”-­rebooten från 2016 fått nära 600 000 ogillande­markeringar på youtube.
Redan efter åtta veckor hade trailern för ”Ghostbusters”-­rebooten från 2016 fått nära 600 000 ogillande­markeringar på youtube. Bild: Bild: Sony Pictures

Dagens ETC

Rasistiskt kvinnohat, hackade hemsidor och anklagelser om en förstörd barndom. Premiären av den förra Ghostbusters-filmen genererade tidernas största näthatvåg – allt på grund av de med­verkandes kön. Nu när ”Ghostbusters: After­life” har premiär söker Dagens ETC:s Karolina ­Bergström hatets rötter.

Efter åtta veckor hade trailern för den tredje ”Ghostbusters”­-filmen fått nära 600 000 ogillande­markeringar på You­tube och mer än 100 000 över­vägande negativa kommentarer. ”Feminazis with proton packs. No thanks!” skrev en manlig användare, medan andra kommentatorer hejade på vågen av ogillanden: ”Kom igen – låt oss nå en miljon!”. 

I dagarna är det premiär för ”Ghostbusters: Afterlife”, den hett efterlängtade fjärde filmen i serien, och när trailern för filmen släpptes genererade den snabbt floder av positiva kommentarer och gillandemarkeringar. Men 2016 års manliga hatvåg mot ”Bridesmaids”-regissören Paul Feigs kvinnligt rollbesatta Ghost­busters-reboot visste inga gränser. Den afroamerikanska komikern Leslie Jones, som spelar spökjägaren Patty i filmen, bombarderades med så många rasistiska tweets innan filmens premiär att hon förtvivlat twittrade: ”Jag har hamnat i ett eget helvete, jag har inte gjort något för att förtjäna detta... Allt bara för att jag gjort en film.” En månad efter filmens premiär försvann Leslie Jones hemsida från nätet efter att ha hackats och fyllts med fejkade nakenbilder på Jones, bilder av hennes pass och körkort och en rasistiskt betonad bild av en död gorilla.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser