Hoppa till innehållet

ETC Uppsala

Margareta älskar sitt skrot

ETC Uppsala

Rostigt skrot och gamla textilier har blivit konstnären Margareta Johanssons främsta inspirationskälla. I över ett decennium har hon gjort återbruk till konst. I helgen har hon vernissage för sin utställning på Alsta trädgårdar.

Rost är något av det vackraste Margareta Johansson vet. Ibland när hon hittar ett rostigt, halvt söndervittrat föremål så tycker hon att det nästan är synd att addera något – det är ett konstverk i sig.

– I början tänkte jag inte alls på att det handlade om återbruk. Det är först senare som gallerister har börjat ta upp det som en viktig komponent. Så den ökade medvetenheten om att vi inte ska ha för stora sophögar har påverkat min konst positivt.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC Uppsala!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln