Kulturkanon för alla
Kulturkanon för Under produktion-männen

Joanna Górecka presenterar ett kulturellt starter pack för Under produktion-männen.
Bild: Shutterstock, TT, Modernista, SVT, Morgan Norman (montage)Dagens ETC
I början av september kom till slut vår statligt godkända kompass. Men det som förenar oss är större än nationsgränserna.
Joanna Górecka har sorterat kulturen enligt mänsklighetens mest slitstarka orienteringsverktyg: klichéerna. Från kvinnohatande whimsigoth-tjejer till män som tror att boken ”Infinite Jest” av David Foster Wallace är personlighet nog.
I den fjärde delen av artikelserien Kulturkanon för alla: Ett kulturellt starter pack för Under produktion-männen.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 28 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Robert Redford är död

Uppgifter: Israel kan få tävla i Eurovision under neutral flagg

Andreas Malm: ”Lenin ledde en folklig revolution”

Leninpriset till klimatforskare

Irland bojkottar Eurovision – om Israel släpps in
