Hoppa till innehållet

I backspegeln

Jakten på Putins oligarker väcker minnen från Nürnbergrättegångarna

ETC nyhetsmagasin

Oligarkernas roll i samtiden har hamnat i blixtbelysning genom Putins krig. Mats Deland analyserar varför den typen av människor inte ställts inför rätta – och synar förslaget om en internationell rättegång mot nazismens profitörer.

Jakten på de så kallade oligarkerna, de som genom sin närhet till Putin kunnat berika sig på den ryska råvaru­exporten och sen försökt etablera sig på fastighetsmarknaden i väst, framkallar minnen från Nürnbergrättegången. 

Den amerikanske huvudåklagaren Robert J. Jackson hade, innan han kallades till Högsta domstolen, gjort sig ett namn som åklagare under jakten på den amerikanska storindustrins truster. Det var ett annat namn på det som i Europa brukade kallas koncerner eller konglomerat och innebar helt enkelt att industriägare slog sig ihop för att dominera en marknad – antingen genom att kontrollera tillverkningsprocessen eller genom att styra priserna på konsumentmarknaden. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC nyhetsmagasin!
Om du redan är det loggar du in här .

Prova en vecka utan kostnad

Från

Lås upp alla låsta artiklar från ETC Nyhetsmagasin en vecka utan kostnad. Ingen bindningstid.

3 mån för bara 29 kr

Från
29 kr för 3 mån
Beställ här

Starta året med ETC nyhetsmagasin - läs i hela tre månader för bara 29 kr. Ingen bindningstid.

Tidningen i brevlådan varje fredag

Från
295 kr för tre mån
Beställ här

Vill du ha papperstidningen i brevlådan? Nu får du tre månader för bara 295 kronor - därefter ordinarie pris. Ingen bidningstid.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln