Hoppa till innehållet

ETC Örebro

Från grafitti till vårsalong

Vårsalongen på Liljevalchs i Stockholm slog i år rekord med 2 505 sökanden. En av de 127 konstnärer vars verk valdes ut var örebroaren Mark Andersson. 
Vårsalongen på Liljevalchs i Stockholm slog i år rekord med 2 505 sökanden. En av de 127 konstnärer vars verk valdes ut var örebroaren Mark Andersson.  Bild: Bilder: Mirja Mattsson

ETC Örebro

I tre år har han målat får. Fårskallar. Det är ett slags självporträtt. "Jag känner mig som en fårskalle, det svarta fåret", säger konstnären Mark Andersson. I morgon har han vernissage med utställningen Hiding behind my masks! i Örebro. Samtidigt som en av fårskallarna har fått äran att hänga på Liljevalchs vårsalong i Stockholm.

Han kämpade länge emot konstnären inom sig. För han tänkte inte följa i sina föräldrars och  systrars fotspår.

– Pappa är skulptör, mamma målare och mina systrar sysslar med allt från konstfoto till skulptur. Hela min familj håller på med konst, men jag ville inte göra tavlor till fina gallerier, säger Mark Andersson.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC Örebro!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln