Hoppa till innehållet

Kultur & Nöje

Efter Arnault – vad hände då?

Bild: Jonas Ekströmer/TT

Dagens ETC

Fem år efter DN:s avslöjande om Jean-Claude Arnault. Var landade vi?

Jenny Aschenbrenner tar hjälp av medieforskaren Anna Roosvall och två av kvinnorna som vittnade om kulturprofilen för att förstå.

För fem år sedan drog metoo över världen, i Sverige blev det på tidningarnas kultursidor som kampen fördes och de mest tongivande texterna skrevs. Allra mest avtryck i den svenska offentligheten gjorde de vittnesmål som ­Matilda Gustavsson skrev om i DN Kultur i november 2017.

18 kvinnor vittnade om Jean-Claude ­Arnaults övergrepp, våldtäkter och ­sexuella trakasserier som han i åratal begått mot kvinnor i skydd av sitt ­vittomfattande kontakt­nät inom kulturens toppskikt. Det blev en storm som drog genom kulturlivet och ledde till avhopp och rasande strider inom Svenska akademin, stödmanifestationer och hatkampanjer.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser