Dagens ETC
Förvirring, hallucinationer, ångest, muskelryckningar och psykoser som håller i sig i dagar. Det är några av flugsvampens effekter på människan.
Det hindrar inte att en rörelse vuxit fram som använder svampen som hälsotillskott och andlig kraft – pådrivet av idéer om att naturen kan ge oss allt vi behöver för att läka.
En av användarna är Yvonne Eriksson, 66.
– Mitt barnbarn brukar fråga om han kan komma ut med mig i skogen och plocka medicin, säger hon.
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Lea Ypi: ”Kapitalismen är oförenlig med demokrati”
En tredjedel av alla studieförbund har stängs sedan 2023
Emily Dahl: Victoria's Secret är tillbaka tack vare post-woke
Gessle bakom omdebatterade låten
Näääk har förlorat synen – men kör elspark ändå