Hoppa till innehållet

Kultur & Nöje

Bra vibrationer för hbtq-seniorer i ny serieroman

Bitte Andersson bokdebuterar med ”I slutet av regnbågen”.
Bitte Andersson bokdebuterar med ”I slutet av regnbågen”.

Dagens ETC

Sorg, depression och ett helt liv i garderoben. Det är verkligheten för bistra och inåtvända pensionären Marja, huvudperson i nya serieboken ”I slutet av regnbågen” av ­debuterande Bitte Andersson. Romanen handlar om livet på ett seniorboende för hbtq-personer och om att återvända till livet efter en förlust.

Med ordet garderobsblomma beskriver Bitte Andersson sin huvudperson Marja, en deprimerad kvinna som mist sin livskamrat i cancer och som tillfälligt men motvilligt flyttar in på Plejaderna, ett hbtq-boende för seniorer.

Hennes systerdotter har fixat boendet åt henne. Själv har Marja aldrig berättat för någon att hon är lesbisk, vilket har gjort henne tystlåten, ensam och ganska bitter. Att träffa de andra sociala och utlevande hbtq-seniorerna gör henne vettskrämd, men också nyfiken och inom kort lite, lite gladare.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser