Hoppa till innehållet

Krönika

Joanna Górecka: Jag skapade ett monster som ignorerade mig

Bild: Shutterstock

Dagens ETC

Det började med svarta hål som åt varandra – och slutade med en middag där jag blev överflödig.

Det här är en krönika.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Kommentera

I rymden finns svarta hål som äter svarta hål, ett av universums mest dramatiska fenomen. Första gången vetenskapen observerade kannibalismen var 2015 och händelsen kom att kallas GW150914, som saxat ur Elon Musks lista med söta barnnamn. Man noterade att det ser ut som en accelererande spiral när det ena svarta hålet slukar det andra. Fint ju?

Jag tänkte på rymdkannibalismen när jag scrollade på Reddit häromdagen (stoicismforumet där man kan frossa i svettiga tonårskillars tankar om ”logos”) och snubblade över ett inlägg som varnade för att hela tråden höll på att förvandlas till ett bot-hav. Alltså botar som postar, botar som svarar, och alla verkar ha ett enda mål: att i rundgång kränga e-kurser i närvaropraktik och spirulina åt någon obskyr youtuber som man kan kolla på när man inte kollar på klipp där kycklingar kokas i hostmedicin. Jaha. Här satt jag och stirrade på ett vakuum som kolliderar med ett vakuum.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.