Hoppa till innehållet

Klimat & Miljö

”Vi är sämst i klassen”

Bild: Johan Gunséus/TT

Dagens ETC

Enligt klimatpanelen IPCC bör mer skog, våt- och torvmarker skyddas, bevaras och återställas. Men den svenska politiken går i motsatt riktning.

– Sverige motverkar aktivt ett skogsbruk som ökar ­kol­inlagringen och skyddar biologisk mångfald, säger Louise Karlberg på Naturskyddsföreningen.

IPCC arbetar oförtrutet vidare med rapporter och sammanställningar om klimatet. I den senaste delrapporten tar panelen ett grepp om vilka åtgärder som kan ge utsläppsminskningar. Här spelar olika naturområden en viktig roll. I vår del av världen handlar det inte minst om skogen och andra eko­system som exempelvis våtmarker och torvmarker.

Enligt rapporten står jord- och skogsbruk och annan markanvändning för över en femtedel, 22 procent, av de globala utsläppen. Samtidigt erbjuder bland annat skogen stora möjligheter att istället fungera som en kolsänka, det vill säga att skogen kan absorbera stora mängder redan utsläppt kol­dioxid ur atmosfären och därmed mildra växthuseffekten.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser