Trots att flyget redan är subventionerat vill regeringen nu skjuta till mer pengar. Något som får stark kritik av bland andra Miljöpartiet.
Bild: Oscar Olsson/TTDagens ETC
Ett fullständigt vansinne, obegripligt och kontraproduktivt. Det är några av reaktionerna på att regeringen nu vill skjuta till en halv miljard kronor till flyget.
– Det är ett haveri på så många plan, säger Linus Lakso (MP).
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Kravet från EU: Stoppa industritrålarna i Östersjön
FN röstar ja till resolution om klimatansvar
Underjordisk hjälte är årets trädgårdskryp
Sjunkande önation kan tvinga rika länder att ställa om
”Klimatavtrycket från de här flygningarna är oförsvarbart”