Hoppa till innehållet

800 Dagar

Studenter i USA kräver att pensionsfond divesterar från fossilindustrin

Förra veckan samlades studenter och lärare i en gemensam demonstration i Kalifornien.
Förra veckan samlades studenter och lärare i en gemensam demonstration i Kalifornien. Bild: Bild: Peg Hunter/CC BY-NC 2.0

Dagens ETC

Studenter och lärare i Kali­fornien kräver att de offentliganställda lärarnas pensionsfond i delstaten divesterar från sitt miljardinnehav i fossilindustrin. – De spelar roulette med våra pensioner och våra barns framtid genom att behålla de här innehaven, säger den pensionerade läraren Paula Buel.

I förra veckan samlades klimataktivister, lärare, elever och studenter i Kaliforniens huvudstad Sacramento för att protestera mot att de offentliganställda lärarnas pensionssystem Kalifornien, organisationen CalSTRS, fortfarande investerar i fossilindustrin. Demonstranterna bar bland annat skyltar med texten ”We wont rest until our teachers divest”, rapporterar Common Dreams.

Studenterna frågade styrelsen i CalSTRS, som hanterar den största pensionsfonden för lärare i landet, om de verkligen vill vara förbundna med fossilföretagen?

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln