PFAS
Regeringen låter PFAS släppas ut i Vättern – får hård kritik

Varje dag får cirka 300 000 invånare sitt dricksvatten från Vättern.
Bild: ShutterstockDagens ETC
Ena dagen lovar Tidöregeringen att ta fram en nationell plan för att förhindra att evighetskemikalier PFAS sprids i våra vatten och i vår natur. Andra dagar godkänner den att Försvarsmakten pumpar ut PFAS-förorenat vatten i Vätterns vattenskyddsområde helt utan rening.
– Vi kan inte låta hotet från Putin leda till ett självskadebeteende där vi själva förstör en av våra största och viktigaste vattentäkter, säger Elisabeth Lennartsson, ordförande i Aktion Rädda Vättern.
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

S kandidat till klimatminister: Lovar inte att klara EU:s krav

Trots förbudet – hormonstörande ämnet blir kvar i matbutikerna under flera år

EU skjuter på skogskyddslagen – igen

Hon pekades ut som kriminell aktivist: ”Jag vill kunna se mina barn i ögonen”

Donald Trump om klimatkrisen: ”Största lurendrejeriet”
