Hoppa till innehållet

Klimat & Miljö

Ny dom i Nederländerna – en seger för miljörörelsen

Lycka i rättssalen efter domen.
Lycka i rättssalen efter domen. Bild: Bild: Peter Dejong/AP/TT

Dagens ETC

Inom fem år måste Nederländernas regering få ner koldioxidutsläppen med 25 procent. Det slog en domstol i Haag fast tidigare i veckan, efter en segdragen rättsprocess som inleddes för flera år sedan då en klimatgrupp stämde staten för bristfälliga utsläppsmål.

Domstolens beslut kom i Haag på tisdagen. Det upprätthåller en dom i en lägre instans som redan 2015 slog fast att regeringen i Nederländerna måste minska utsläppen med minst 25 procent jämfört med 1990 års nivåer, och det på fem år.

– IPCC:s särskilda rapport understryker att vi måste minska utsläppen mycket snabbare. Holländska regeringen vet att vi som ett låglänt land är i frontlinjen för klimatförändringar. Våra egna myndigheter slog nyligen fast att havsnivåerna i värsta fall kan höjas med 2,5 eller tre meter i slutet av århundradet.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser